Opieka nad meblami skórzanymi

rzedmiotu, np. budynku czy mebla. Najczęściej słyszy się o renowacji skóry używanej w meblach, butach czy jako tapicerki samochodowej. Skóra dość łatwo poddaje się tym zabiegom i osoba wykwalifikowana jest w stanie doprowadzić nie

Opieka nad meblami skórzanymi

Czym jest renowacja?

Część z Was zapewne nie do końca wie czym jest renowacja. Otóż już śpieszę z tłumaczeniem- renowacja to działania mające na celu naprawienie bądź odnowienie jakiegoś przedmiotu, np. budynku czy mebla. Najczęściej słyszy się o renowacji skóry używanej w meblach, butach czy jako tapicerki samochodowej. Skóra dość łatwo poddaje się tym zabiegom i osoba wykwalifikowana jest w stanie doprowadzić niemal do stanu nowości coś co było już bardzo zniszczone.

Aby jednak uniknąć dodatkowych kosztów- warto pamiętać o regularnym dbaniu o nasze skórzane rzeczy. Rynek oferuje niezliczoną ilość produktów, które pomogą nam utrzymać skórzaną tapicerkę w doskonałej kondycji i w ten sposób uniknąć kosztów.


Wikipedia o skórach wyprawionych

Skóry garbarskie po wyprawieniu mogą służyć jako materiał na cholewki, spody, podszewki butów, rękawiczki (skóry podeszwowe, waszowe, podpodeszwowe, pasowe, boksy, welury, nubuki, waterproof, szewro, juchty, podszewkowe, glacé, nappa, zamszowe, odzieżowe, potnikowe). Skóry galanteryjne wykorzystuje się do produkcji teczek, pasków itp., skóry kaletnicze (skóry safianowe) na portmonetki, torebki, skóry rymarskie (skóry blankowe, waszetowe) na uprzęże i inne materiały wyposażenia np. wojskowego. Istnieją także odmiany takie jak skóry tapicerskie, skóry introligatorskie (oprawy książek, manuskrypty), skóry ortopedyczne (protezy, bandaże), skóry techniczne (na pasy pędne, trokowe, uszczelkowe, gazomierzowe, na odzież ochronną), skóry na bębny i na przyrządy sportowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)


Encyklopedia i białoskórnictwo

Białoskórnictwo ? rzemiosło garbarskie specjalizujące się w wytwarzaniu cienkich, delikatnych skór na rękawiczki i odzież.

W procesie natłuszczania używano ałunu glinowego i żółtek. Skóry przed garbowaniem były mocno zwapnione i starannie obrobione mechanicznie. Cechy białoskórnicze posiadały folusze, w których ugniatano skóry. Garbowano głównie skóry pochodzące z kozłów, baranów, cieląt, łosi, jeleni, saren.

Pierwsze cechy białoskórnicze znajdowały się we Wrocławiu (1420), Gdańsku, Toruniu, Krakowie (z foluszem), Poznaniu, Raciborzu, Niemodlinie i Głogowie. Cech białoskórników jest wymieniany jako jeden z ponad sześćdziesięciu cechów obecnych w Poznaniu w XVI w.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Białoskórnictwo



© 2019 http://tlumacz-poznan.com.pl/