Prawo - nie warto być ignorantem

ch także nie do rzeczy ? np. użytkowanie prawa). Prawo rzeczowe jest prawem bezwzględnym, czyli skutecznym erga omnes ? wobec wszystkich. W Polsce kwestie związane z prawem rzeczowym reguluje księga druga kodeksu cywilnego ? Wł

Prawo - nie warto być ignorantem kancelaria radcy Katowice

Prawo rzeczowe - definicja

Prawo rzeczowe ? dział prawa cywilnego regulujący powstanie, treść, zmianę i ustanie prawa własności i innych praw do rzeczy (w wyjątkowych sytuacjach także nie do rzeczy ? np. użytkowanie prawa). Prawo rzeczowe jest prawem bezwzględnym, czyli skutecznym erga omnes ? wobec wszystkich.

W Polsce kwestie związane z prawem rzeczowym reguluje księga druga kodeksu cywilnego ? Własność i inne prawa rzeczowe ? a także wiele ustaw szczególnych, np. ustawa o księgach wieczystych i hipotece, ustawa o własności lokali, ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów i inne.

Dla polskiego prawa rzeczowego charakterystyczne jest zamknięcie przez ustawodawcę katalogu praw rzeczowych ? tzw. zasada numerus clausus praw rzeczowych: własność, użytkowanie wieczyste, użytkowanie, służebność, zastaw, hipoteka, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_rzeczowe


Wikipedia o podziale prawa finansowego

Działy prawa finansowego

prawo budżetowe,
prawo finansowe jednostek samorządu terytorialnego,
prawo dewizowe,
prawo celne,
prawo podatkowe ogólne i szczególne,
publiczne prawo bankowe,
międzynarodowe prawo finansowe,
prawo rynku finansowego:
rynek kapitałowy,
rynek bankowy,
rynek ubezpieczeniowy.

Zarówno prawo podatkowe, jak i prawo celne zaliczane są do kategorii prawa daninowego.

Dawniej prawo finansowe było częścią prawa administracyjnego, obecnie uważane jest za samodzielną gałąź prawa. Określane jest także jako ?dyscyplina pogranicza?. Nie jest skodyfikowana w kompleksowej regulacji normatywnej. Regulacje znajdują się w licznych ustawach związanych z poszczególnymi działami prawa finansowego. Ponadto niektóre przepisy umieszczone są w źródłach prawa dotyczących innych gałęzi (np. Konstytucja RP ? art. 216?227).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_finansowe


Prawo pracy ? skorzystaj z pomocy specjalisty

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej z cała pewnością wymaga odpowiedniej wiedzy. Aby ją zdobyć, należy poświęcić niemało czasu, a ciągle zmieniające się przepisy prawne dodatkowo utrudniają zadanie. Ewentualne kary wynikające z nieznajomości obowiązujących zasad z pewnością będą dużym obciążeniem dla każdego przedsiębiorstwa. Dlatego też warto w razie jakichkolwiek wątpliwości korzystać z pomocy profesjonalistów. Prawnicy specjalizujący się w kwestiach prawa pracy czy też dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej mogą uchronić właściciela firmy przed poważnymi błędami, które nierzadko powodują konieczność zapłacenia wysokich kar.



© 2019 http://tlumacz-poznan.com.pl/